Atrakcje | Domki Polanica

Atrakcje

Miejsca i okolice, które warto zobaczyć

Park Zdrojowy

Park zachwyca i przyciąga swoim pięknem oraz bogactwem fauny, oraz flory. Znajduje się tam najwięcej gatunków drzew, takich jak lipy oraz klony, kasztanowce. Jest niezwykły również z tego powodu, że znajduje się tam aż piętnaście pomników przyrody a w okazałym pawilonie mieści się pijalnia wody „Wielkiej Pieniawy”. Warto spróbować wody leczniczej, ponieważ doskonale uzupełnia niedobór minerałów. Z pijalnią sąsiaduje Teatr Zdrojowy im. M.Ćwiklińskiej. Park znajduje się w centralnej części miasta, zatem łatwo do niego trafić.

zobacz więcej

Bazylika w Wambierzycach

Wambierzyce to ośrodek kultu Maryjnego, zwany często Śląską Jerozolimą. Prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej stanowi Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Wnętrze świątyni jest utrzymane w stylu barokowym i kryje wiele obrazów, rzeźb i innych zabytków sztuki sakralnej. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz z cudowną figurką Matki Bożej z drzewa lipowego przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem. Wybierając się do wambierzyckiego ośrodka kultu maryjnego, warto również zobaczyć ruchomą szopkę, z którą wiąże się ciekawa historia.

zobacz więcej

Błędne skały

Niesamowity labirynt wąskich przejść, tuneli, zakamarków i kamiennych wąwozów. Skały przybierają formę gigantycznych grzybów, maczug, klepsydr i baszt. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami.

zobacz więcej

Szczeliniec Wielki

Wspaniały punkt widokowy na najwyższym szcycie Gór Stołowych. Na szczyt prowadzi droga zbudowana z ponad 600 kamiennych stopni. Płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych. Nazwy nadane najciekawszym formom pochodzą od ich charakterystycznych kształtów: Wielbłąd, Słoń, Wiewiórka. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat, a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do lipca (Piekiełko).

zobacz więcej

Jaskinia Niedźwiedzia

Najpiękniejsza jaskinia w Polsce. Unikalny mikroklimat jaskini (temperatura, wilgotność powietrza, słaby ruch mas powietrza) pozwala na tworzenie się zachwycającej szaty naciekowej, z której to Jaskinia Niedźwiedzia najbardziej słynie.

zobacz więcej

Kaplica Czaszek

Wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-42 i 1744-45 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku. Ściany i sufit kaplicy wyłożone są olbrzymią ilością czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą natomiast spoczywa kilkadziesiąt tys. szczątków ludzi. Podczas zwiedzania kaplicy można je pooglądać.

zobacz więcej

Kolejka turystyczna

Kolejka stylizowana na XIX-wieczny parowóz ciągnący dwa wagoniki retro. Z przejażdżki kolejką „Polanica Express” korzystają kuracjusze, wczasowicze turyści oraz rodziny z dziećmi. W ten sposób można miło zwiedzić miasto.

zobacz więcej

Park Miniatur Minieuroland

Malowniczo położony obiekt, liczący obecnie ponad 30 miniatur wzorowanych na słynnych budowlach z całego świata, a zwłaszcza Europy i Dolnego Śląska. Minieuroland łączy ze sobą trzy atrakcje: park miniatur, mini ogród botaniczny oraz plac zabaw dla dzieci.

zobacz więcej

Kopalnia Złota

Muzeum na terenie dawnej kopalni. Turyści mogą podziwiać unikatową kolekcję map geologicznych, dawne górnicze instrumenty geodezyjne, tygle i piec do wytopu złota, bogatą kolekcję skał, rud i minerałów z całego świata. Oprócz standardowego zwiedzania kopalnia zapewnia wiele dodatkowych atrakcji, np. podziemny spływ łodzią, płukanie złota czy wspinaczkę na sztucznej ściance alpinistycznej.

zobacz więcej